Měli bychom spoléhat v důchodu jen na stát?
Důchody jsou velké téma, které neustále hýbe Českou republikou, a to jak občany, tak mezi politiky. Neustále se diskutuje, jestli je výše našich důchodů dostatečná, jaký je ten správný věk na to, aby člověk odešel do důchodu a jaké by měli mít lidé v důchodovém věku úlevy od státu. Pravda je, že na důchod bychom se ale měli připravovat i my sami a nespoléhat nejen na náš stát. Více si o tom můžete přečíst na Důchod má být nejen od státu Nebankovní hypotéka.
Důchod se počítá podle toho, kolik máte odpracovaných let, jak dlouho jste si platili sociální pojištění a samozřejmě také podle toho, jakou mzdu jste během odpracovaných let pobírali. Kdo pracoval výše za víc peněz, bude mít lepší důchod než ten, který pracoval méně. Tak je to nastavené a je to poměrně spravedlivé.
Ale určitě byste měli i vy sami myslet na to, že důchod tu bude co nevidět a že byste se měli na něj zabezpečit. Jedna věc totiž je dostávat důchod od státu, ale druhá věc mohou být nečekané výdaje, které s postupujícím věkem přicházejí. Mohou se objevit zdravotní problémy, na jejichž léčbu budete potřebovat peníze, nebo kvůli nemocem bude potřeba udělat rekonstrukce místa, kde bydlíte, aby bylo pro vás snazší se v prostoru pohybovat. Mohou nastat různé situace a je dobré, když na ně budete připraveni.
Jak ale šetřit? Na důchod můžete šetřit například pomocí penzijního spoření. Ozývá se mnoho názorů, že toto spoření se v dnešní době již vůbec nevyplatí. Pokud vám ale zaměstnavatel na toto pojištění přispívá, určitě toho využijte a spoření si založte. Někteří zaměstnavatelé přispívají měsíčně i tisíc nebo více korun, a pokud máte tu možnost, proč ji nevyužít?
Samozřejmě můžete pak spořit i například pomocí investování, které je právě vhodné, pokud chcete investovat peníze, které budete potřebovat až za pár let. Ale je tu samozřejmě už riziko ztráty.